Korozja na osłonie koła wykonanej ze stali nierdzewnej
Na kole zapasowym samochodu posiadam osłonę wykonaną podobno ze stali nierdzewnej. Po zimie zauważyłem dość dziwne zjawisko na powierzchni tejże stali. Wygląda jak rdza, ale jest to tylko powierzchniowe, polerowanie powoduje, że ślady z powierzchni znikają. Poniżej zamieszczam zdjęcia. Niestety nie mam pojęcia jaki to typ stali. Co powstało na powierzchni? Czy może to być spowodowane przez sól drogową z niewiadomymi domieszkami? Czy można w jakiś sposób temu zapobiec?
Przedstawione przez zjawisko jest związane z korozją drobnych cząstek żelaza, które osadziły się z na powierzchni stali nierdzewnej i zaczęły korodować. Taka korozja objawia się charakterystycznymi punktowymi przebarwieniami powierzchni, które z łatwością można usunąć przez czyszczenie powierzchni - samo czyszczenie ręczne z użyciem detergentów może być wystarczające.
Jeżeli po oczyszczeniu na powierzchni pozostaną widoczne wżery – drobne dziurki w miejscu korozji oznacza to, że stal w tych miejscach uległa korozji wżerowej, co mogło być także spowodowane oddziaływaniem chlorków z soli drogowej.
Z prezentowanego zdjęcia można wnioskować, że obudowa koła zapasowego jest zamontowana na zewnątrz pojazdu, a oznaki korozji pojawiły się na górnej powierzchni elementu, nie na bokach lub od dołu, co może świadczyć o korozji cząstek osadzonych z powietrza – pyłu zawierającego cząstki żelaza. Potwierdzałoby to pierwszą hipotezę o korozji cząstek i braku niebezpieczeństwa dla samej stali nierdzewnej. Jeżeli jednak po dokładnym oczyszczeniu powierzchni zostaną ujawnione jej uszkodzenia zaleca się dodatkową obróbkę mechaniczną przez polerowanie i ewentualnie ponowne wytrawianie i polerowanie elementu.
W celu zapobiegania podobnym zjawiskom zaleca się częstsze czyszczenie elementów dekoracyjnych samochodu wykonanych ze stali nierdzewnej użytkowanych zgłasza w atmosferze miejskiej i przemysłowej. W tym temacie polecam publikację [1,2] dostępne w serwisie www.stalenierdzewne.pl.
Literatura:
[1]. Czyszczenie i konserwacja architektonicznych elementów ze stali nierdzewnej, Euro-Inox 2002, 2003
[2]. Czyszczenie architektonicznych elementów ze stali nierdzewnej, Seria budowlana, księga 15, Euro-Inox 2010