Zbiornik ze stali nierdzewnej na c.w.u
W nawiązaniu do odpowiedzi nt. "Odporność korozyjna stali nierdzewnej 304 OH181N9" mam pytanie dot. instalacji na terenie Warszawy. Słyszałem, że na terenie Warszawy istnieje zagrożenie dla wyrobów nierdzewnych w instalacjach. Mamy modernizować węzeł budynku mieszkalnego i inwestor życzy sobie zbiornika na c.w.u nierdzewne - na co należy zwrócić uwagę przy ich doborze? Większość producentów w mat. reklamowych umieszcza stwierdzenie "zbiornik ze stali nierdzewnej" bez szczegółowego oznaczenia stopu.
Zbiorniki c.w.u w przeważającej mierze wytwarza się ze stali austenitycznych typu 1.4301, 1.4307, 1.4401, 1.4404, 1.4571 (AISI 304, 304L, 316, 316L, 316Ti), ale także można spotkać konstrukcje ze stali ferrytycznych np. 1.4521 (AISI 444). Każdy z wymienionych gatunków stali nadaje się do zastosowania w środowisku wody pitnej o „normalnym”, dopuszczalnym przez normę stężeniu chlorków w wodzie, które nie powinno przekraczać 250mg/l.
W przypadku zwykłej wody wodociągowej jest ono na poziomie 50-100mg/l z wyjątkiem sytuacji nadzwyczajnych spowodowanych ponadnormatywnym stężeniem chlorków w sieci wodociągowej, ale nawet takie krótkotrwałe oddziaływanie lekko przekroczonego stężenia nie powinno spowodować trwałego uszkodzenia tych materiałów.
Podczas wyboru zbiorników tego typu oprócz zastosowanego materiału należy zwracać uwagę na jakość wykonania samego urządzenia, jakość połączeń spawanych, stan obróbki powierzchni oraz awaryjność urządzenia, która najczęściej nie wynika z przyczyn związanych z samym materiałem stali nierdzewnej użytej do ich budowy.