Łączenie stali nierdzewnej z elementami miedzianymi
Mamy problem, ponieważ musimy połączyć miedziane rurki z blachą sitową wykonaną z stali nierdzewnej. Połączenie stykowe poprzez rozwalcowanie rurki znajdującej się w otworze sita. Czy takie połączenie będzie prawidłowe, czy wystąpi w nim korozja bimetaliczna lub może wystąpić inny problem? Całość znajdować się będzie w środowisku kwaśnym gazowym.
Do wystąpienia korozji bimetalicznej (galwanicznej) niezbędne jest wytępienie następujących czynników: różnica potencjałów elektrochemicznych materiałów (im większa różnica tym niebezpieczeństwo korozji też większe), obecność elektrolitu, który łączy oba metale (np. woda, skroplona para wodna, itd.), bezpośredni kontakt elementów. Korozja galwaniczna nie wystąpi, jeżeli brak któregoś z wymienionych czynników.
W omawianym przypadku stal nierdzewna i miedź znajdują się blisko siebie w szeregu napięciowym metali i dodatkowo podstawowym środowiskiem pracy jest środowiska gazowe, więc brak bezpośrednio oddziaływania elektrolitu.
W takim przypadku nie dojdzie do korozji bimetalicznej na połączeniu stali nierdzewnej i miedzi.
Więcej informacji na temat zjawisk korozji stykowej w broszurze Euro-Inox: Kontakt stali nierdzewnej z innymi materiałami metalowymi, do pobrania z naszej strony.