Stal kwasoodporna stosowana w środowisku kwasu fluorowodorowego
Poszukuję rodzaju stali kwasoodpornej, z której mógłbym wykonać odciąg wentylacyjny z pomieszczeń gdzie są opary kwasu fluorowodorowego.
Stale nierdzewne nie są odporne na działanie środowisk kwaśnych oraz redukujących zawierających jony agresywne (halogenkowe jony chloru, bromu, jodu), które niszczą warstwę pasywną. Należą do nich środowiska:
• rozcieńczonych lub stężonych roztworów kwasów zawierające jony agresywne, takie jak: HCl - kwas solny, HBr - kwas bromowodorowy. HF - kwas fluorowodorowy oraz soli, które hydrolizują z utworzeniem tych kwasów,
• niektóre kwasy organiczne, w tym kwas szczawiowy, mrówkowy i mlekowy,
• roztwory chlorków o działaniu utleniającym,
• woda morska przy długotrwałym oddziaływaniu,
• roztwory zawierające tiosiarczany,
• środowiska wodne zawierające jony chlorków w temperaturze powyżej 80°C przy równoczesnym oddziaływaniu naprężeń.
Kwas fluorowodorowy jest bardzo korozyjny dla stali nierdzewnych i jest standardowo stosowanych, w mieszaninach z innymi kwasami do trawienia i pasywacji ich powierzchni.
Elementy odciągów i przewodów wentylacyjnych pracujące w środowisku kwasu fluorowodorowego będzie bezpieczniej wykonać z tworzyw sztucznych niż ze stali nierdzewnej. Na przykład w przypadku dygestoriów, które są przeznaczone do pracy ze stężonymi kwasami, w tym z kwasem fluorowodorowym komora urządzenia wykonywana jest polipropylenu a wyłożenie okapów wyciągowych z tworzywa sztucznego PVC - polichlorek winylu.
Do budowy instalacji wytrawiania stali nierdzewnych, gdzie występują opary kwasu fluorozowego i budowy odciągów powietrza z takich pomieszczeń stosuje się homopolimer polipropylenu PP-H i tworzywa sztuczne wzmacniane włóknami szklanymi (FRP).