Który z w/w gatunków AISI 304 czy 316 należy wybrać przy transporcie materiałów nasyconych tzw. kwasem akumulatorowym?
AISI 304 czy 316?. Który z w/w gatunków preferować przy transporcie materiałów nasyconych tzw. kwasem akumulatorowym?
Kwas akumulatorowy to kwas siarkowy o stężeniu około 35%. Nie jest wskazany wybór gatunków stali AISI 304 lub 316 do zastosowań, gdzie występuje długotrwały kontakt z tym ośrodkiem, np. zbiorniki magazynowe. Analizując wykres korozyjny dla kwasu siarkowego H2SO4 [1] można stwierdzić, że stal typu AISI 316 jest w stanie maksymalnie pracować w środowisku kwasu o stężeniu 22% w temperaturze 20°C.
Do zastosowań związanych z długotrwałym przechowywaniem takiego kwasu lub instalacji, gdzie niezwykle ważne są względy bezpieczeństwa, w kontakcie z „kwasem akumulatorowym” należy rozważyć zastosowanie droższych gatunków stali - wysokostopowych austenitycznych stali nierdzewnych typu 1.4539 lub 1.4563.
Gatunek typu AISI 316 z powodzeniem nadaje się do zastosowań, które maja krótkoterminowy lub przejściowy kontakt z kwasem akumulatorowym, takich jak instalacje z zakładach usuwania odpadów niebezpiecznych. W takich warunkach, które stanowią dopuszczalne graniczne warunki eksploatacji dla tego materiału należy zachować szczególną ostrożność, aby stężenie kwasu nie zwiększyło się przez odparowanie wody z medium (wysuszenie medium), a temperatura eksploatacji była utrzymywana na jak najniższym poziomie.
Literatura
[1]. Jaka jest szybkość korozji stali 316Ti i 904L w środowisku 94% kwasu siarkowego o temperaturze 60ºC, www.stalenierdzewne.pl
[2]. Selection of stainless steels for handling sulphuric acid (H2SO4), www.bssa.org.uk