Sprawdzenie powłoki blachy ocynkowanej
W poradzie na temat: „Czy można w prosty sposób (bez specjalnych narzędzi) sprawdzić powłokę blachy ocynkowanej?” napisano, że powłoka na spoinach jest z reguły dużo grubsza niż na rodzimym materiale, chciałbym dowiedzieć sie, dlaczego tak się dzieję?
Większa grubość powłoki cynkowanej w obszarze spin jest związana z większą nierównością powierzchni i z reguły z większą chropowatością powierzchni wywołaną obróbką spoin. Większe nierówności powierzchni i wyższa chropowatość przekładają się na większą grubość powłoki ocynkowanej. Generalnie każda obróbka, która zwiększa chropowatość powierzchni zwiększa także powierzchnię rozwiniętą, czyli powstaje większa powierzchnia. Efektem jest wzrost reaktywności w roztopionym cynku. Przykładowo na powierzchni oczyszczanej metodą strumieniowo-ścierną (śrutowanie) następuje większy wzrost powłoki cynkowanej tworząc grubszą powłokę kosztem umiarkowanej chropowatości powierzchni [1].
Na grubość powłoki w obszarze spoin wpływa także skład chemiczny spoiwa i zastosowanych materiałów dodatkowych. Zastosowanie drutów spawalniczych o wysokim stężeniu krzemu może spowodować utworzenie zbyt grubej i ciemnej powłoki w obrębie złącz spawanych [1]. Jakość i wygląd powłoki galwanizowanej na powierzchni elementów spawanych jest zależą od dwóch czynników: czystości powierzchni obszaru spoiny oraz składu chemicznego samej spoiny. Krzem jest katalizatorem dla wzrostu powłoki w procesie cynkowania, a obszary o wysokim stężeniu krzemu mają tendencję do tworzenia grubej powłoki galwanicznej o matowym, szarym wyglądzie powierzchni. Z tego względu ważny jest skład chemiczny elektrod stosowanych do spawania, który powinien być jak najbardziej zbliżony do składu chemicznego stali w celu zminimalizowania różnic w wyglądzie powierzchni ocynkowanych. Zgodność składu chemicznego przynosi bardziej jednolity wygląd i grubość warstwy ocynkowanej. Podobnie jak w przypadku cynkowania stali z wysokim stężeniem krzemu, druty spawalnicze zawierające wysoki udział krzemu mogą powodować zbyt grubą i ciemną powłokę ocynkowaną w obszarze spoin [2].
Literatura
[1]. The Duncan Group, Duncan Galvanizing, Hot Dip Galvanizing 101: Galvanizing Design and Fabrication, http://www.duncangalvanizing.com/hot-dip-galvanizing/
[2]. The American Galvanizers Association (AGA), Welding Before Hot-Dip Galvanizing, http://www.galvanizeit.org/aga/designing-fabricating/design-considerations/welding-before-galvanizing