Korozja zbiornika wody ciepłej a zastosowany gatunek stali
W zbiorniku ciepłej wody użytkowej wykonanym ze stali AISI 304 po okresie około roku czasu nastąpiła perforacja głównie w obrębie strefy wpływu ciepła. Zbiornik spawany był metodą TIG z napełnieniem argonu od środka, grubość blachy 1,5 mm. Po rozcięciu zbiornika w miejscach perforacji zalegał kamień wodny - powstały nawisy, z których spływał rdzawy osad. Czy zastosowanie do tego celu stali AISI 316L byłoby prawidłowym rozwiązaniem? Jakie mogą być przyczyny perforacji w zbiornikach ze stali AISI 304?
Przyczyn opisanej awarii zbiornika może być kilka. Pierwszym czynnikiem sprzyjającym korozji jest zaleganie kamienia kotłowego i osadów, który tworzą mikroszczeliny między powierzchnią metalu a zalegającym osadem doprowadzając w efekcie do bardzo szybkiego rozwoju korozji szczelinowej. Kolejnym czynnikiem jest prawidłowe oczyszczenie złącza po spawania, także wewnątrz zbiornika z wszelkiego rodzaju przebarwień powierzchni – utlenionej warstwy materiału, która wykazuje obniżoną odporność korozyjną w porównaniu do materiału rodzimego.
Należy pamiętać, że stal nierdzewna w miejscu spawania będzie najbardziej wrażliwa na korozje materiału, a niewłaściwe lub niestaranne wykonanie połączeń spawanych może szybko doprowadzić do korozji w miejscu łączenia. Korozja może wystąpić bez względu na zastosowany gatunek, nawet bardziej odporny na korozję gatunek typu 1.4404 (316L) może ulec zniszczeniu, jeżeli złącze spawane nie będzie wykonane z zachowaniem wymaganej staranności, zwłaszcza o przestrzeganie parametrów procesu spawania, tj. ilości wprowadzonego ciepła, obojętnego charaktery atmosfery wewnątrz elementów zamkniętych oraz wykończenie powierzchni po spawaniu, w tym obróbki mechanicznej i chemicznej po spawaniu – wytrawienie i pasywację powierzchni.
Podsumowując, trwałość elementów wykonanych technologią spawania ściśle zależy od jakości wykonanych połączeń i przestrzegania zaleceń odnośnie obróbki wykańczającej powierzchni po spawaniu, zwłaszcza wytrawiania i pasywacji powierzchni. Stal gatunku 1.4301 (304) z powodzeniem może zapewnić długotrwałą eksploatację zbiorników c.w.u., jeżeli będą one odpowiednio wykonane, a co również ważne odpowiednio eksploatowany pod względem czystości wody – osady, kamień i stężenia chlorków w wodzie.