Łączniki mechaniczne do konstrukcji aluminiowych
Z jakiej stali powinny zostać wykonane elementy złączne (np. 6.3x25 DIN 7504 K) wykorzystane do łączenia drobnowymiarowych elementów wykonanych z stopów aluminiowych w konstrukcji ażurowej – elewacyjnej zlokalizowanej w Zabrzu przy założeniu kategorii korozyjności C4 według PN-EN ISO 12944-2:2001. O ile istnieje taka możliwość proszę również o określenie „trwałości” elementów złącznych wykonanych z stali klasy A2 oraz A4 dla kategorii C4.
Do łączenia stali aluminium można stosować elementy złączne wykonane z aluminium, a także ze stali nierdzewnej. Łączenie ze sobą obu materiałów może wywołać korozję stykową, jeżeli powierzchnia aluminium będzie zdecydowanie mniejsza od powierzchni stali nierdzewnej. W tym jednak przypadku, gdy niewielkie elementy złączne ze stali nierdzewnej stosuje się do łączenia dużej powierzchni paneli aluminiowych zjawiska korozyjne nie będą występować. Więcej na temat korozji stykowej stali nierdzewnej w kontakcie z innymi metalami można znaleźć w opracowaniu [1]. Dla środowiska zewnętrznego sklasyfikowanego, jako C4 zaleca się stosować tylko gatunki stali nierdzewnych z dodatkiem molibdenu. Do takich gatunków należą w grupie nierdzewnych stali austenitycznych gatunki 1.4401/1.4571 (elementy złączne oznaczane są, jako A4, A5), a w grupie stali typu duplex stosuje się gatunek 1.4462 oraz inne stale wysokostopowe.
Elementy złączne ze stali nierdzewnej A4 w środowisku C4 powinny pracować bezawaryjnie przy przestrzeganiu wszystkich wymagań odnośnie zapobiegania korozji stykowej, szczelinowej oraz zaplanowanych konserwacji dla danej konstrukcji. Gatunek A2 nie jest zalecany w tym środowisku ze względu na brak dodatku molibdenu i przez to zbyt niska odporność korozyjną, nie powinien być stosowany w tym środowisku.
Literatura
[1]. Kontakt stali nierdzewnej z innymi materiałami metalowymi, Euro-Inox, www.stalenierdzewne.pl