Jaka stal na obudowę kominka
Jaką należy użyć stal nierdzewną na elementy obudowy kominka gdzie planowane jest obłożenie stalą pasa wokół drzwiczek kominka? Chodzi o to czy po otwarciu drzwiczek przypadkowy żar z paleniska, który dostanie się na stal nie spowoduje jej uszkodzenia, jak również popiół ze spalonego drewna.
Do wykonania obudowy kominka - bardziej elementu dekoracyjnego niż konstrukcyjnego można zastosować stal nierdzewną o strukturze ferrytycznej, np. najbardziej podstawowy gatunek 1.4016 (AISI 430). W takim zastosowaniu za użyciem stali ferrytycznej przemawia niższy współczynnik rozszerzalności cieplnej i większa przewodność cieplna niż gatunków austenitycznych, co w efekcie da mniejsze zmiany wymiarowe nagrzewających się elementów kominka.
Odnośnie możliwości uszkodzenia powierzchni stali nierdzewnej przez żar z paleniska to takie ryzyko może wystąpić. Rozżarzony fragment drewna, itp. spadający na powierzchnię może spowodować jej przebarwienie w formie kolorowych tlenków wokół zastygłego żaru. Oczywiście takie uszkodzenia powierzchni nie wystąpią przy krótkotrwałym kontakcie z powierzchnią, lecz jedynie podczas długotrwałego stygnięcia. Przebarwienia powierzchni stali pod wpływem ciepła tworzą się już w temperaturze powyżej ok. 250°C. Opisane uszkodzenia będą wymagać naprawy elementu np. przez obróbkę mechaniczną lub chemiczną całości powierzchni.
W kominkach zwykle stosuje się stal nierdzewną na elementy dekoracyjne, które nie będą mieć kontaktu ze spadającymi fragmentami rozżarzonego drewna, czyli na pionowe obramowania, ale nie na elementy poziome bezpośrednio przed drzwiczkami, gdzie niebezpieczeństwo kontaktu z rozżarzonym drewnem jest największe.