Oznakowanie CE dla stali nierdzewnych
Chciałem zapytać wg jakiej normy jest produkowany profil nierdzewny AISI 304,do celów konstrukcyjnych? oraz co trzeba spełnić, żeby zastosować stalowy profil nierdzewny jako element budowy(jaka jest podstawa prawna). Czy zamawiając wymienione profile, oprócz świadectwa 3.1 można wymagać dostarczenia Dokumentów ZKP z huty i deklaracji właściwości użytkowych od firmy zajmującej się sprzedażą stali.
Co należy zrobić w przypadku, gdy od producenta stali nie można uzyskać wymaganej dokumentacji (dotyczy większości hut). Czy jest to regulowane przepisami? Czy można się powołać na normę (jaką), która by stwierdzała, że w danym przypadku nie jest potrzebne złożenie całości dokumentacji?(ZKP, DWU)
Dla profili produkowanych ze stali nierdzewnych, w tym ASI 304 stosuje się normę PN-EN 10088, która obejmuje produkty płaskie ze stali nierdzewnych, w tym pręty, druty kształtowniki – ceowniki, kątowniki, teowniki, dwuteowniki. Dla tolerancji wymiarów i kształtów stosuje się normy zbieżne ze stosowanymi dla stali czarnych. Brak jest natomiast europejskiej normy określającej kształtowniki zamknięte dla stali nierdzewnej. Większość producentów takich wyrobów korzysta, więc z norm amerykańskich specjalnie opracowanych dla stali nierdzewnej, np. ASTM 554 lub z norm stosowanych dla stali czarnych, czyli PN-EN 10219.
W przypadku elementów ze stali nierdzewnych przeznaczonych dla budownictwa każdy wprowadzany do obrotu lub oddawany do użytku wyrób budowlany musi być oznakowany znakiem CE (względnie znakiem budowlanym B - krajowa deklaracja zgodności). Taki stan rzeczy zaczął obowiązywać na terenie całej UE od 1 lipca 2013. Wprowadzenie takiego uregulowania wymusiło weryfikację niektórych norm, w tym norm dotyczących stali nierdzewnych. Opracowano kolejne części normy PN-EN 10088-4, która określa blachy grube, cienkie oraz taśm ze stali nierdzewnych przeznaczone do zastosowań konstrukcyjnych oraz PN-EN 10088-5 dla prętów, walcówki, drutów i kształtowników ze stali nierdzewnych przeznaczone do zastosowań konstrukcyjnych.
Wprowadzenie oznakowania CE dla wyrobów hutniczych ze stali nierdzewnych przeznaczonych dla budownictwa wymusiło na producentach konieczność wystawiania deklaracji właściwości użytkowych dla wyrobu budowlanego. Proces kontroli zgodności odbywa się zgodnie z Systemem oceny i weryfikacji stałości własności użytkowych – poziom 2+, gdzie ścieżka postępowania obejmuje (wszystkie zadania dotyczą producenta):
- Wykonanie wstępnego badania typu,
- Wdrożenie zakładowej kontroli produkcji,
- Wykonanie badań próbek pobranych w zakładzie produkcyjnym, jeżeli wymaga tego norma,
- Certyfikacja + nadzór zakładowej kontroli produkcji (zadanie jednostki notyfikowanej):
Po przejściu tych kroków produkty są zaopatrywane w oznakowanie CE potwierdzające zgodność produktu z wymaganiami zasadniczymi właściwych dyrektyw Unii Europejskiej - Dyrektywa nr 89/106/EWG (Dyrektywa Rady w sprawie zasadniczych wymagań dla wyrobów budowlanych).
W przypadku wyrobów hutniczych nadanie oznakowania CE wymagane jest od producenta, a kolejni dystrybutorzy powielają je tylko wraz z dostarczoną dokumentacją techniczną. W chwili obecnej większość europejskich hut oferuje produkty zgodnie z PN-EN 10088-4 i 10088-5 zaopatrzone w znak CE. Dla produktów przeznaczonych na elementy konstrukcyjne – zamawiane zgodnie z PN-EN 10088-4 i 5 dostarczane z materiałem certyfikaty 3.1 są zaopatrzone w znak CE, co potwierdza, że produkt hutniczy może być zastosowany do celów konstrukcyjnych - budowlanych. W przypadków produktów sprowadzanych spoza obszaru Unii importerzy samodzielnie muszą przejść procedury związanej z uzyskaniem stosownego certyfikatu do oferowanych produktów.
Praktyczne podejście do oznakowania CE produktów budowlanych szczególnie przydatne producentom przedstawiono w publikacji [1], gdzie krok po kroku wyjaśniono etapy procesu wdrażania oznakowania CE, roli i zadań ZKP (Zakładowej Kontroli Produkcji). Poradnik ten z powodzeniem można wykorzystać, jako przykład do opracowania własnego systemu ZKP i wdrożenia oznakowania CE.
Literatura
[1]. OZNAKOWANIE CE INFORMACJE OGÓLNE, REYNAERS POLSKA SP. Z O.O
[2]. PN-EN 10088-4, Stale odporne na korozję – Część 4: Warunki techniczne dostawy blach grubych, blach cienkich i taśm ze stali nierdzewnych do zastosowań konstrukcyjnych.