Rdza na powierzchni stali 316L
Zakupiliśmy profile nierdzewne z stali 316L, które wykorzystaliśmy do przygotowania elementów na basen. Obecnie 2 miesiące po zakupie pojawia się silny rdzawy nalot (jeszcze nie wżery). Czyszczenie detergentami i bieżącą wodą nie pomaga (chwilowe rozwiązanie). Profile zostały przez nas zespawane (na płycie MDF), ale nie tylko w miejscach spawu pojawia się rdza. Nie były czyszczone/szlifowane a płyta MDF była specjalnie nowa. Na wspomnianym basenie korzystają z elementów ze stali 316 i brak jest takich efektów. Czy mogę poprosić o poradę w tej sprawie? Czy elektropolerowanie powinno zapobiec czy może wystarczy użyć środków chemicznych do stali nierdzewnej (do ściągania rdzy)?
Na wstępie polecam zastosowanie środków chemicznych do wytrawiania powierzchni stali nierdzewnej. Środki te rozpuszczą wszystkie znajdujące się na powierzchni oraz zbite w nią zanieczyszczenia metaliczne, które ulegają przyspieszonej korozji w kontakcie ze stalą nierdzewną, w obecności elektrolitu. Wytrawianie powierzchni powinno być zakończone chemiczną pasywacją, w trakcie której dochodzi do odbudowania warstwy pasywnej na wytrawianej powierzchni stali. Opisaną obróbkę chemiczną można wykonać samodzielnie za pomocą środków do nanoszenia miejscowego lub zlecić firmie specjalizującej się w takim procesie, gdzie wytrawianie i pasywacja odbywa się przez zanurzenie całej konstrukcji w odpowiedniej kąpieli kwasów.
Zastosowanie elektropolerowania również może dać pozytywny efekt zwłaszcza pod względem estetycznym - gładką i dobrze odbijającą światło powierzchnię lustrzaną. Zgodnie ze sztuką przed elektropolerowaniem stali nierdzewnych powinno nastąpić ich wytrawianie, co zapewni równomierny przebieg procesu elektropolerowania. Przygotowanie do elektropolerowanie polega na czyszczeniu, płukaniu, wytrawianiu i końcowym płukaniu. Po tym etapie wykonuje się elektropolerowanie, po którym następuje zobojętnienie powierzchni i jej spłukania. Etap końcowy składa się natomiast z kąpieli w kwasie azotowym oraz płukania, płukania na gorąco i suszenia powierzchni.
Literatura: