Stal nierdzewna i solanka
Solanka o stężeniu do 320 kg/m3 i gęstości 1200kg/m3. Proszę o informację jaką stal można zastosować do wykonania elementów metalowych (haczyki, łańcuchy, szekle, kotwy itp.) w pompowni, która pompuje solankę o parametrach jak w tytule. Czy stal A4 i 316 L będzie wystarczająca?
Do kontaktu z nienapowietrzoną solanką można stosować stale nierdzewne typu AISI 316/316L, choć zawsze należy dokładnie przeanalizować szczególne warunki pracy danego elementu [1]. W innych przypadkach, tj. napowietrzona solanka, stal typu AISI 316L może ulec korozji. W przypadku środowisk, gdzie w atmosferze występuje wysokie stężenie jonów chlorkowych (np. budynki krytych pływalni), nie zaleca się stosowania austenitycznych stali nierdzewnych typu AISI 304/316 na elementy narażone na korozję naprężeniową (pękanie naprężeniowe wywołane przez chlorki - SCC). Dotyczy to wszystkich elementów podlegających rozciąganiu – haki, cięgna, kotwy, itd.). W takim wypadku zaleca się stosowanie stali duplex typu 1.4462, które są dużo mniej podatne na korozje naprężeniową oraz wysokostopowych stali austenitycznych z dodatkiem molibdenu typu 1.4529, 1.4539 (AISI 904L) [2]. Stale duplex charakteryzują się wyższymi własnościami mechanicznymi od stali austenitycznych ,co umożliwia projektowanie lżejszych konstrukcji lub zwiększenie nożności elementów. W podanym przypadku stal duplex typu 1.4462 może okazać się najbardziej optymalnym rozwiązaniem zarówno pod względem własności korozyjnych, mechanicznych jak i ceny samego gatunku. Jeżeli w środowisku pracy nie będą występować chlorki do podanego zastosowania z powodzeniem można użyć austenitycznych stali nierdzewnych typu AISI 316.
Literatura
[1]. Guidelines for Nickel Stainless Steels for Marine Environments, Natural Waters, and Brines (11003), www.nickelinstitute.org/
[2]. Stainless steel in swimming pool buildings, www.nickelinstitute.org