Stal nierdzewna w walce o czyste powietrze
Zastosowanie roślinności do obsadzania elewacji budynków nie jest nowym rozwiązaniem. Obecnie, jednak pomysł ten znów powraca a zielone elewacje budynków czy też ich zielone dachy stają się coraz to bardziej popularne w naszych miastach. Architekci coraz śmielej stosują techniki integracji naturalnej roślinności z tworzonymi budynkami i nie ogranicza się to tylko do budynków mieszkalnych, ale „wertykalne ogrody” wzbogacają obecnie fasady muzeów, biurowce, luksusowe hotele, restauracje oraz sklepy i należą do najbardziej awangardowych trendów w architekturze.
Zyskująca na znaczeniu w ciągu ostatnich lat koncepcja zrównoważonego rozwoju odzwierciedla się także w tej dziedzinie. Zastosowanie roślinności w fasadach budynków zapewnia ogromne korzyści dla samego budynku, począwszy od zwykłego udogodnienia dla mieszkańców, przez regulację jego temperatury aż do poprawy jakości powietrza w jego pobliżu i tworzenie pozytywnego mikroklimatu w środowisku miejskim. Oczyszczanie powietrza przez roślinność w dużych miastach odbywa się również przez obsadzanie roślinnością dachów. Do zalet tego rozwiązania należy redukcja pyłów, zapewnienie izolacji termicznej, ograniczenie hałasu, pochłanianie CO2 i wiele innych.
Przed projektantami staje, więc wyzwanie zintegrowania takich pionowych powierzchni zielonych w projektach nowoczesnych budynków. Większość roślin bez dodatkowej pomocy nie będzie porastać całej fasady lub pionowej konstrukcji, co wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju wsporników. Obecnie dostępnych jest wiele opcji konstrukcyjnych począwszy od systemów linkowych i ram kratowych do rzędów kontenerów lub paneli wentylowanych rozproszonych na przestrzeni fasady. Wszystkie te systemy muszą mieć przestrzeń między budynkiem i roślinnością, aby nie uszkodzić samej konstrukcji budynku przez wzrost korzeni i sam rozrost roślin. Pod względem materiałowym są one wytwarzane ze stali nierdzewnej, najczęściej Cr-Ni-Mo typu 1.4401, 1.4404, która zapewnia długotrwałą eksploatację w warunkach wzrostu roślin w klimacie miejskim. Podobnie elementy wyłożenia dachów pokrytych roślinnością wytwarza się z tych gatunków stali. Stal nierdzewna dzięki łatwości konserwacji, trwałość i odporność na wpływy środowiska jest tu doskonałym wyborem, w szczególności na ramy podłoża i inne elementy w trudno dostępnych obszarach.
Zastosowanie systemowa lin, prętów, siatek plecionych czy cięto-ciągnionych oraz tkanin ze stali nierdzewnej do modelowania wzrostu roślin pnących na elewacji budynku stanowi alternatywę dla tradycyjnego obsadzania roślin w zielonych ścianach. Należy również pamiętać, że istniejące konstrukcje budynków można także łatwo doposażyć w zieloną elewację zwiększając tym samym walory estetyczne budynku oraz poprawić jego bilans energetyczny.
Więcej na temat stali nierdzewnych w projektowaniu wertykalnych ogrodów w publikacji:
Zielone ściany ze stali nierdzewnej, Seria budowlana, księga 17, Euro-Inox, 2011