Stal nierdzewna - kurs II stopnia, Toruń
17 maja 2011, Toruń
Dr Zbigniew Brytan, Dr Jerzy Niagaj
Komisja Stali Odpornych na Korozję przy Polskiej Unii Dystrybutorów Stali organizuje szkolenie skierowane do nowych pracowników, handlowców, inżynierów oraz właścicieli i pracowników firm usługowo-produkcyjnych sektora stalowego.
Szkolenie jest kontynuacją kursu podstawowego z zakresu stali nierdzewnych. W pierwszej części zostały omówione praktyczne wskazówki dla projektowania, doboru materiałów oraz obróbki i magazynowania stali nierdzewnych. Przedstawiono przykłady zastosowań i zalecane dla nich gatunki stali nierdzewnych.
W drugiej części osoby pragnące podwyższyć swoje kwalifikacje lub dostosować je do potrzeb rynku pracy uzyskają gruntowną wiedzę z zakresu spawania stali nierdzewnych oraz praktycznych przykładów jej stosowania.
1. Wskazówki praktyczne dla projektowania z zastosowaniem stali nierdzewnych
1.1. Kryteria doboru stali nierdzewnych – ze względu na własności mechaniczne, odporność korozyjną, czynniki ekonomiczne
1.2. Zalecenia podczas obróbki, przetwarzania, magazynowania i transportowania stali nierdzewnych
1.3. Praktyczne przykłady stosowania stali nierdzewnych (środowiska kwasów, przemysł spożywczy, papierniczo-celulozowy, przetwórstwo żywności i napojów, architektura, oczyszczanie ścieków, AGD i wiele innych)
2. Spawanie stali nierdzewnych
2.1. Wymagania ogólne dotyczące spawania stali nierdzewnych
2.2. Metody spawania stali nierdzewnych: MMA, TIG, MIG/MAG, PAW, SAW
2.3. Zalety i niedostatki spawania z zastosowaniem poszczególnych metod spawania
2.4. Cięcie stali nierdzewnych
2.5. Przygotowanie krawędzi i powierzchni elementów spawanych
2.6. Mocowanie elementów
2.7. Zapobieganie odkształceniom spawalniczym
2.8. Metody osłony grani spoiny
2.9. Rodzaje stosowanych materiałów dodatkowych do spawania i ich klasyfikacja wg norm europejskich
2.10. Parametry spawania oraz Instrukcja Technologiczna Spawania (WPS)
2.11. Osobliwości spawania wyrobów o różnych kształtach i grubościach
2.12. Niezgodności spawalnicze oraz ocena jakości złączy spawanych
2.13. Obróbka stali nierdzewnych po spawaniu
2.14. Kwalifikacja personelu spawalniczego
Prowadzący szkolenie:
Dr inż. Zbigniew Brytan - Ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej, gdzie także doktoryzował się w dziedzinie inżynierii materiałowej, specjalizując się w spiekanych stalach odpornych na korozję. Od studiów magisterskich jest związany z Instytutem Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych, gdzie jest zatrudniony jako adiunkt. W latach 2008-2010 odbył 2 letni staż naukowy (post-doc) na Politecnico di Torino we Włoszech w ramach Fellowships for Junior Researchers. Jego zainteresowania naukowe dotyczą stali odpornych na korozję, metalurgii proszków oraz inżynierii powierzchni.
Dr inż. Jerzy Niagaj - Adiunkt w Zakładzie Technologii Spawalniczych Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach. Podstawowe kierunki ponad 25-letniej działalności naukowo-badawczej i praktycznej: spawanie metodami TIG, A-TIG, MMA i MIG/MAG stali niestopowych i wysokostopowych, spawanie tytanu i jego stopów, materiały dodatkowe do spawania i napawania, w tym elektrody otulone, druty proszkowe i topniki aktywujące do spawania metodą A-TIG.
termin: 17 maja 2011
miejsce szkolenia: Toruń
godziny szkolenia: 10.00 - 16.00
Cena: 450 zł
cena dla członków PUDS - 280 zł
świadczenia w cenie: imienny dyplom potwierzający uczestnictwo, materiały szkoleniowe, lunch
Kontakt:
Elwira Pietrzyk
tel: 22/ 830 02 06