Niezwykle udany Dzień Stali Nierdzewnych
Niemal 200 osób wzięło udział w wydarzeniu zorganizowanym 8 czerwca 2017 r. w Poznaniu przez Stowarzyszenie Stal Nierdzewna. Przyciągnęło ono przedstawicieli czołowych firm z polskiej oraz europejskiej branży.
– W ostatnich 20 latach nastąpił niesamowity rozwój rynku stali nierdzewnych – powiedział John Rowe, sekretarz generalny International Stainless Steel Forum (ISSF), gość specjalny Dnia Stali Nierdzewnych (DSN). Według szacunków ISSF tempo rozwoju produkcji stali nierdzewnych istotnie przekracza dynamikę wzrostu produkcji większości metali kolorowych oraz jest wyższe niż ekspansja globalnego PKB. W przyszłości ta korzystna tendencja powinna się utrzymać. Uczestnicy DSN nie mieli co do tego wątpliwości.
W 2017 r. globalna branża wzrośnie o 2 proc., zaś w 2018 r. o kolejne 2,3 proc. W Polsce dynamika ta powinna być znacznie wyższa. Według aktualnych prognoz zużycie jawne stali nierdzewnych w naszym kraju w tym roku powinno wzrosnąć o ok. 10 proc. (w 2016 r. wyniosło 418 tys. ton).
Uczestnicy DSN zwrócili uwagę, iż 2016 r. był przełomowy dla sektora. – W drugiej połowie ubiegłego roku rozpoczął się dobry czas dla globalnej, europejskiej oraz polskiej branży stali nierdzewnych. Ceny, po długim okresie, zaczęły rosnąć, popyt, szczególnie w naszym kraju, stabilnie się rozwija; w ślad za tym poprawiły się wyniki firm; powróciły zyski – powiedział Andrzej Michalski-Stępkowski, prezes Stowarzyszenia Stal Nierdzewna.
Trzej najwięksi gracze – Outokumpu, Aperam i Acerinox – zanotowali znaczącą poprawę wyników finansowych. Poza korzystnymi warunkami rynkowymi był to również efekt prowadzonych procesów restrukturyzacji.
Doświadczenia w tym zakresie przedstawił w Poznaniu Maciej Gwóźdź, członek zarządu Outokumpu Europe. Ten czołowy wytwórca stali nierdzewnych wdraża strategię, której celem jest zwłaszcza poprawa oferty produktowej, a także zbliżenie się do klienta, m.in. poprzez znaczące skrócenie terminu realizacji dostaw.
Wiele czasu podczas DSN poświęcono zagrożeniom, jakie wciąż występują na rynku. Najwięcej znaków zapytania dotyczy roli Chin, które dostarczają już ponad połowę globalnej produkcji stali nierdzewnych. Ignacy Morawski, ekonomista, właściciel firmy Spotdata, zwrócił uwagę na groźbę załamania ekonomicznego Państwa Środka spowodowanego ekspansją kredytową i nadmiernym wzrostem zadłużenia. O Chinach sporo też mówił Przemysław Zwoliński, prezes Aperam Stainless Services & Solutions Poland. Przekonywał on, że ekspansja tamtejszych producentów może doprowadzić do ich dominacji na rynku. W konsekwencji miałoby to bardzo negatywne skutki nie tylko dla hut z innych części świata, w tym Europy, ale też dla firm dystrybucyjnych, jak i odbiorców końcowych.
O polityce dotyczącej ochrony wewnętrznego rynku UE przed nieuczciwymi dostawcami, m.in. z Azji, mówiła Magdalena Chmielewska-Cholewa z firmy doradczej EY. Jej zdaniem, polityka antydumpingowa Brukseli jest obecnie stosunkowo liberalna, m.in. w porównaniu z tą prowadzoną przez USA. W przyszłości można jednak spodziewać się jej zaostrzenia.
Podczas DSN nie zabrakło także analiz polskiego rynku stali nierdzewnych z perspektywy dystrybutorów. Dariusz Czapiewski, prezes firmy Investa, wskazał, iż silna pozycja Polski także jako eksportera stali nierdzewnych wynika z dużej dostępności materiału na naszym rynku, a także silnej pozycji polskich centrów serwisowych. Dzięki temu Polska jest istotnym dostawcą dla krajów Europy Centralnej, państw bałtyckich, a także Ukrainy czy Białorusi.
Dzień Stali Nierdzewnych był także okazją do prezentacji stricte technologicznych.
– Musimy promować nowe zastosowania dla stali nierdzewnych – podkreślał John Rowe, wskazując m.in. na rolę krajowych dystrybutorów oraz stowarzyszeń branżowych. W swoim wystąpieniu sekretarz generalny ISSF wiele miejsca poświęcił szansom dla nowych zastosowań stali nierdzewnych, m.in. w budowie sieci wodociągowych.
Przykłady takie już istnieją. Trzy azjatyckie metropolie – japońskie Tokio, południowokoreański Seul i tajwańskie Tajpej – postanowiły przebudować swoje systemy wodociągowe, zastępując wykonane na ogół z tworzyw sztucznych rury dystrybuujące wodę rurami ze stali nierdzewnych. W przypadku Tokio projekt kosztujący kilka miliardów euro został już niemal zakończony, zaś w Seulu wymieniono dotąd 91 proc. rur na nierdzewne. W obydwu projektach podstawowym kryterium nie były początkowe koszty, ale chęć zmniejszenia strat spowodowanych wyciekaniem wody z sieci. I to się udało.
O przykładach innych innowacyjnych zastosowań stali nierdzewnych mówili m.in. Marcin Stanik z firmy Invest-Tech (konstrukcje oczyszczania ścieków) oraz Zbigniew Brytan z Politechniki Śląskiej (wybrane gałęzie przemysłu). Ciekawym uzupełnieniem praktycznych informacji było wystąpienie Artura Ciesielskiego z firmy Dienes, który przedstawił najnowsze możliwości technologiczne związane z cięciem stali i metali metali.
Zwieńczeniem Dnia Stali Nierdzewnych był koncert zespołu Nova Band złożonego z pracowników firmy Nova Trading, lidera na polskim rynku dystrybucji i przetwórstwa stali nierdzewnych.
Obszerną relację z DSN można znaleźć POD TYM LINKIEM
Organizator DSN:
- Stowarzyszenie Stal Nierdzewna
Partnerzy DSN:
- Aperam Stainless Services & Solutions Poland,
- Investa,
- Italinox Polska,
- MTL Lewandowski, Kamiński, Pitulski,
- Nova Trading,
- Outokumpu Distribution Polska.
Partnerzy wspomagający DSN:
- BTH Elstar,
- Cronimet PL,
- Dienes,
- Hempel Special Metals,
- Inox-Polska,
- Invest-Tech,
- Metalweld.
Partnerzy medialni DSN:
- „Nowa Stal”,
- „Focus Nierdzewne”,
- „STAL Metale Nowe Technologie”.
Więcej o Dniu Stali Nierdzewnych w najbliższym wydaniu magazynu „Nowa Stal”.