Rdzawy nalot na linach balustradowych ze stali nierdzewnej
Zwracam się z zapytaniem jakie mogą być przyczyny powstawania rdzawego nalotu na stali kwasoodpornej – liny balustradowe?. Liny są wykonane z gatunku 316, elementy malowane również są ze stali kwasoodpornej w tym samym gatunku.
Gatunek 1.4401 / AISI 316 jak najbardziej nadaje się do podanego zastosowania, więc nie powinien ulegać szybkiej korozji przy zapewnieniu regularnego zmywania i konserwacji. Produkcja liny ma również znaczenie. W tym przypadku warto wymierać wyroby renomowanych producentów.
Ogólnie elementy ze stali nierdzewnej mogą cierpieć na korozję jeżeli są spryskiwane przez wodę morską i wysycha ona na elementach. Woda odparowuje a pozostają chlorki, co powoduje zaostrzenie warunków na powierzchni i może prowadzić do korozji, powstawania brązowych przebarwień.
Jeżeli element jest regularnie konserwowany - zmywanie czystą wodą, lub lepiej cyklicznie środkiem do konserwacji stali nierdzewnej, który zawiera kwas utleniający to zmywa się możliwe osady soli i szybko odbudowuje warstwę pasywną na powierzchni stali nierdzewnej.
Zalecania jak zapewnić dobry wygląd i brak korozji na linach balustradowych ze stali nierdzewnej:
1. Upewnić się, że lina pochodzi od renomowanego producenta, który gwarantuje wysoką jakość liny stalowej ze stali nierdzewnej 316.
Nie wszystkie liny ze stali nierdzewnej typu 316 są sobie równe. Trudno to jednak stwierdzić gołym okiem, ale producent z pewnością powinien unikać zanieczyszczenia stali nierdzewnej żelazem pochodzącym z fabrycznego oprzyrządowania używanego również do produkcji galwanizowanych lin stalowych. Bardzo szorstkie wykończenie powierzchni także ułatwia wystąpienie korozji. Odporność stali nierdzewnej na korozję może zostać zmniejszona poprzez nadmierne rozciągnięcie drutu podczas produkcji.
2. Stosować środki czyszczące, konserwujące do powierzchni stali nierdzewnej, co zapobiega osadzaniu się soli i innych zanieczyszczeń.
Na rynku dostępne są dedykowane środki do konserwacji powierzchni stali nierdzewnej. Na przykład produkty na bazie lanoliny do zabezpieczenia antykorozyjnego różnych powierzchni. Środek może być nanoszony na linę stalową w postaci płynu za pomocą miękkiej szmatki. Zapewnia barierę ochronną, pomagając utrzymać zanieczyszczenia z dala od powierzchni stali. Jest to szczególnie ważne, ponieważ struktura liny stalowej naturalnie posiada szczeliny, w których sól może zostać uwięziona między splotkami.
3. Regularnie czyścić linii i elementy złączne.
Regularne czyszczenie z użyciem wody z dodatkiem lekkiego detergentu (mydła) bywa w zupełności wystarczające. Sama częstotliwość czyszczenia będzie zależeć od specyficznej lokalizacji. Z pewnością instalacje bezpośrednio nad brzegiem morza, ale także konstrukcje, gdzie stosuje się sól drogową będą wymagać większej częstotliwości czyszczenia i konserwacji.
Literatura
[1]. Stainless Steel Wire Balustrades and Rusting Wires, Anzor