Środki do pasywacji stali nierdzewnej
Interesują mnie środki do pasywacji stali nierdzewnej, a w szczególności miejsc spawanych, oraz metody zapobiegania korozji na powierzchni stali nierdzewnej.
Środki do pasywacji stali nierdzewnej
Na rynku dostępnych jest wiele środków do pasywacji stali nierdzewnych, które są wytwarzane na bazie kwasu azotowego oraz dodatków powierzchniowo-czynnych. Produkty te przyspieszają odbudowę warstwy tlenków chromu – warstwę pasywną po procesach obróbki – spawania oraz wytrawiania powierzchni stali. Środki do pasywacji są nanoszone na powierzchnie stali w formie natrysku, kąpieli, w formie obiegu oraz past do nanoszenia pędzlem.
Poniżej wymieniono kilka wybranych środków do pasywacji stali nierdzewnych oraz ich producenta/dystrybutora:
• ANTOX / VAPOX firmy Clariant Produkte AG (www.rywal.com.pl)
• PROCIV 300, PROCIV 600 firmy Chimimeca (www.chimimeca.pl)
• POLINOX firmy RAWPOL (www.trawpol.pl)
• IMPAS firmy RODOZJA Sp. z o.o. (www.rodozja.pl)
• SAROX firmy EMD (www.emd-polska.com)
• Derustit 2016 firmy ECM (www.elektropoler.com.pl)
Metody zapobiegania korozji na powierzchni stali nierdzewnej
Podstawową metodą pozbiegania korozji stali nierdzewnych jest zastosowanie chemicznych procesów dekontaminacji, wytrawiania i pasywacji powierzchni stali. Generalnie polegają one na oczyszczeniu powierzchni stali z zanieczyszczeń i obcych substancji, smarów, tłuszczów, pyłu, itd. (dekontaminacja) i dodatkowo usunięcie pewnej grubości materiału z warstwy wierzchniej w celu usunięcia tlenków i warstwy zubożonej w chrom po spawaniu i przy okazji usunięcie osadzonych w powierzchni cząstek obcych np. żelaza, wtrąceń niemetalicznych np. siarczków, zanieczyszczeń żużlowych po spawaniu (wytrawianie).
Proces pasywacji z kolei polega odbudowaniu trwałej warstwy pasywnej na całej powierzchni stali przez przyspieszenie procesu narastania warstwy tlenków chromu. Kolejnym procesem obróbki powierzchniowej jest elektropolerowanie, które zarówno usuwa materiał z powierzchni, rozpuszcza zanieczyszczenia i wtrącenia to również wygładza nierówności powierzchni. Po elekropolerowaniu wykonuje się także pasywacje powierzchni.
Więcej materiałów na temat procesów wytrawiania, pasywacji i elektropolerowania powierzchni na naszej stronie w dziale publikacja oraz porady eksperta.