ładowanie zawartości
EN

Spawanie stali nierdzewnej niemagnetycznej - przyklejanie się magnesu w miejscu spawu

22-06-2011

Po spawaniu stali nierdzewnej niemagnetycznej w miejscach spawu magnes się przykleja, dlaczego i co robić?

Austenityczne stale nierdzewne są niemagnetyczne, ale w wyniku umocnienia przez zgniot lub w wyniku spawania mogą wykazać pewien niewielki stopień własności magnetycznych. W przypadku silnie odkształcanych plastycznie elementów zjawisko jest związane z powstawaniem fazy martenzytycznej, która jest magnetyczna i powoduje, że stal zaczyna przyciągać magnes.

W przypadku spawania fazą powodującą własności magnetyczne stali austenitycznej jest pojawienie się ferrytu. Stale typu AISI 304 i 316 (EN 1.4301 i 1.4401) w stanie dostawy wykazują strukturę austenityczną i są niemagnetyczne, ale w ich strukturze może zawsze występować pewien niewielki udział ferrytu delta, który nadaje własności ferromagnetyczne. Zwykle udział ferrytu delta w spawanych złączach ze stali tego typu (AISI 304 i 316) wynosi od 3 do 10%, co jest zjawiskiem normalnym i wręcz pożądanym ze względu na skłonność do pękania na gorąco w pełni austenitycznej struktury stali po spawaniu. Z tego względu do spawania stali austenitycznych typu 304, 316 stosuje się materiały dodatkowe, które dadzą pewien udział ferrytu w strukturze i co się z tym wiąże spoina będzie wykazywać własności magnetyczne.

Takie zjawisko nie jest niepokojące, jeżeli dany element spawany nie ma szczególnych wymagań odnoście własności magnetycznych i wtedy nie występuje konieczność wykonywania dodatkowych czynności. W przypadku potrzeby wyeliminowania takiego zjawiska cały element można podać standardowej obróbce cieplnej dla stali austenitycznych, polegającej na przesycaniu z właściwej temperatury.

 

Literatura

[1]. Spawanie stali nierdzewnych, Seria: materiały i zastosowania, księga 3, Euro-Inox, 2002, www.stalenierdzewne.pl
[2]. Co to jest ferryt delta i dlaczego jego ograniczenie w strukturze wpływa na tworzenie się fazy sigma?, www.stalenierdzewne.pl